ABD’deki rekor enflasyon altına olan talebi düşürdü

Altının ons fiyatı 1722 dolar düzeyine gerileyerek son 9 ayın en düşük düzeyini gördü. İç piyasada ise gram altın 965 lira düzeyine geriledi.

ABD enflasyonu Haziran’da yıllık yüzde 9,1 olarak rekor tazeleyerek 41 yılın en yüksek düzeyine ulaştı. Beklentilerin üstünde gerçekleşen enflasyon verisi, FED’in faiz artışlarına devam edeceğine işaret etti. Buna bağlı olarak enflasyon kaygısı altın talebini düşürdü. Altının ons fiyatı 9 ayın en düşük düzeyini görerek 1722 dolar düzeyine geriledi. Gram altın 965 lira düzeyine düşerken, çeyrek altın bin 587 liraya, 3 bin 179 liraya, tam altın 6 bin 331 liraya geriledi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN DORUĞUNA YÜKSELDİ 

FED’in faiz artışına gitmesi ve yatırımcılar tarafından doların inançlı liman olarak görülmesi, global piyasalarda güçlenmesine takviye oluyor. ABD dolarının euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para ünitesine karşı pahasını ölçen dolar endeksi 108,55 düzeyine kadar yükselerek 20 yılın doruğuna tırmandı.

EURO VE DOLAR EŞİTLENDİ 

Euro/dolar paritesi haftanın ikinci günündeki süreçlerde 1,0000 düzeyine kadar gerileyerek, geçtiğimiz 20 yılın en düşük düzeyini gördü. Buna nazaran 1 dolar ile 1 euro eşitlenmiş oldu. Bu durum daha evvel Aralık 2002 tarihinde gerçekleşmişti. Euro/dolar paritesi haftanın son süreç gününde 1,0006 düzeyinde seyrediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın 11 yıl sonra birinci faiz artırımını gerçekleştirmesi bekleniyor
Euro’da görülen bu bedel kaybında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımlarında daha sakin davranabileceği beklentisi de tesirli olduğu belirtilirken, ECB’nin Temmuz ayı toplantısında 11 yıl sonra birinci faiz artırımını gerçekleştirmesi bekleniyor. ECB Temmuz ayı siyaset faiz kararını 21 Temmuz’da Türkiye saati ise 15:15’te açıklayacak.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.