ABD ve Taliban heyetleri Katar’da buluştu

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West başkanlığındaki Amerikalı heyet, Katar’ın başşehri Doha’da Taliban’ın üst seviye yöneticileriyle bir ortaya geldi.

AA’nın haberine nazaran, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri ve Hazine bakanlıklarının yanı sıra ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı’ndan (USAID) yetkililerin de bulunduğu West’in başkanlığındaki heyetin 29-30 Haziran’da üst seviye Taliban temsilcileriyle görüştüğü kaydedildi.

DEPREMDEN ETKİLENEN AFGANİSTAN’A ABD YARDIMI

Açıklamada, “ABD heyeti (görüşmede) Afganistan’da son sarsıntıların neden olduğu can kaybı ve hasar için taziyelerini lisana getirdi ve zelzeleden etkilenen Afgan halkının barınma ve paklık muhtaçlıklarının karşılanmasının yanı sıra ülkede devam eden krize karşı insani yardımlar için USAID’den 55 milyon dolarlık yeni yardım da dahil olmak üzere ABD’nin insani takviyesini aktardı” sözleri kullanıldı.

ABD’nin Ağustos 2021’den bu yana Afganistan’a 774 milyon doların üzerinde insani yardım sağladığı hatırlatılan açıklamada, “Heyet Taliban’ın ABD insani yardımlarının dağıtılmasına artan müdahalesine ait telaşlarını lisana getirdi. Her iki taraf, hizmetlerin sunumunda şeffaflığa ait telaşları ele alırken, ülke genelinde temel sıhhat hizmetlerine kesintisiz erişimi sürdürmenin kritik ehemmiyeti üzerinde anlaştılar” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, Taliban idaresinin memleketler arası finans kuruluşlarına olan borçlarının bir kısmını ödemiş olmasının ABD’yi mutlu ettiği aktarıldı.

ABD tarafının Afgan para ünitesinin kullanılabilirliğini artırmaya yönelik adımlar için dayanağını yinelediği söz edilen açıklamada, iki heyetin ABD’nin Afgan halkının faydasına 3,5 milyar dolarlık Afgan Merkez Bankası rezervlerini korumak üzere attığı adımları ve Afgan Merkez Bankasının milletlerarası inanç inşa etmesine yönelik adımları detaylı olarak tartıştığı belirtildi.

KADIN HAKLARI DA GÖRÜŞÜLDÜ

Açıklamada, “Taliban’ın Afgan bayan ve kızlarının haklarına yönelik devam eden ve genişleyen kısıtlamalarının” da toplantının ana başlıklarından biri olduğu vurgulandı.

İki tarafın narkotikle çaba ve afet müdahale hazırlığıyla ilgili ek alışverişlere ilgi duyduğu belirtilen açıklamada, “Taliban, Afganistan topraklarının rastgele biri tarafından rastgele bir ülkeyi tehdit etmek için kullanılmasına müsaade vermeyeceğine dair taahhütlerini yineledi. ABD’li yetkililer, Afganistan’da El Esas, DEAŞ-H ve başka terör örgütlerinin varlığının devam etmesiyle ilgili kaygılarını lisana getirdi” sözleri yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.