ABD silahları Taliban’ın eline geçti

ABD’nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afganistan Ordusu, Taliban’a karşı koyamadı. Kısa sürede geri çekilen Afgan ordusu, geride Amerika Birleşik Devletleri’nin verdiği milyarlarca dolar değerinde teçhizat bıraktı. Taliban’ın eline geçen teçhizat arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı, M4 karabinaları ve m16 tüfekleri ve Amerikan yapımı Humvee ve zırhlı araçlar bulunuyor.

Resmi rakamlara göre, ABD ordusu son yıllarda Afgan ordusuna 83 milyar dolar harcadı. 2003-2016 yıllarında Afgan güçlerine 76 bin araç, 600 bin silah, makineli tüfekler, zırhlı araçlar sağlandı. Afganlar ayrıca Washington’dan top ve insansız keşif hava araçlarının yanı sıra uçak ve helikopterlerden oluşan 200’den fazla hava aracı aldı. Afgan ordusunun 46 uçak ve helikopteri kaçmak için kullandığı biliniyor. Geriye kalanların Taliban’ın eline geçtiği değerlendiriliyor.

Öte yandan Amerikan silahlarının Taliban’ın eline geçmesi Washington’da krize neden oldu. Sosyal medyada yayılan görüntülerin ardından Cumhuriyetçiler Biden yönetimine yüklendi. Marco Rubio liderliğinde 25 senatör, Afganistan’a gönderilen teçhizatın ne kadarının Taliban’ın eline geçtiğini sorguladı.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley de ordunun önceliğinin Amerikan vatandaşlarının tahliyesi olduğunu, ancak Taliban’ın eline geçen teçhizatı imha etme güçlerinin bulunduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir