ABD Genelkurmay Başkanı’ndan Afganistan itirafı

“Afgan ordusunun ya da hükümetinin 11 günde düşeceğini hiçbir şekilde öngöremedik.” Amerikan ordusunun en büyük 2 isminden biri işte bu itirafta bulundu. “Taliban’ın çabuk ilerleyişini tahmin edemedik” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley uzun süre sonra birlikte açıklama yaptı. Savunma Bakanı Austin, bölgede 4 bin 500 Amerikan askerinin olduğunu ve çok fazla insanı çıkarma ihtimallerinin olmadığı itirafında bulundu. Ayrıca, Taliban ile aralarındaki gerilimin yüksek olmadığını söyledi. Austin diğer yandan Taliban ile iletişim hattının açık olduğunu ve tahliye işlemleri için irtibatta kalındığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Milley, Afganistan ile ilgili Amerikan istihbaratının 3 ihtimali konuştuğunu belirtti. Milley, Afganistan’da bir iç savaş beklediklerini, bir anlaşma imzalanmasını ya da Taliban’ın kontrolü ele alması ihtimallerini konuştuklarını söyledi. “Ancak Taliban’ın 11 günde kontrolü ele alacağını ön göremedik” ifadelerini kullandı. Şu ana kadar 5 bin kişinin tahliyesinin gerçekleştiğini söyledi.

Diğer yandan Savunma Bakanı Austin, Afgan halkına yardım etmek için manevi bir yükümlülük hissettiklerini ve bu süreçte ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir